Vhodnosť

Môžu tukovia získať svalovú hmotu rýchlejšie ako chudí ľudia?

Môžu tukovia získať svalovú hmotu rýchlejšie ako chudí ľudia?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Miera tuku a chudých ľudí, ktorí získavajú svaly, sa líši.

Marili Forastieri / Digital Vision / Getty Images

Vo svete zdatnosti je rozšírená viera v to, že tučnejší ľudia sú fyzicky schopní rýchlejšie a ľahšie získať svalovú hmotu ako ich chudší náprotivky. Toto však nie je pravidlom. Svalový zisk u jednotlivcov môže závisieť od rôznych faktorov, pretože fyziologická chémia každého človeka je iná.

Svalové záležitosti

Normálny človek s priemernou hmotnosťou a výškou môže získať svalovú hmotu 0,25 až 0,5 libier týždenne. Priemerná žena môže získať od 0,12 do 0,25 libier za týždeň. Toto je dosiahnuteľné iba s takmer dokonalým tréningovým rozvrhom, ktorý zahŕňa silový tréning, stravu, regeneráciu a dôslednosť. Okrem rutinného cvičenia, ktoré môže človek použiť ako súčasť svojej stratégie budovania svalov, bude jeho miera svalového prírastku do veľkej miery závisieť od iných faktorov.

Hormóny, ktoré pomáhajú a bránia

Bežné vnímanie spočíva v tom, že jednotlivci s nadváhou dokážu svoj tuk premieňať na svaly. Aj keď to tak nie je, existujú hormonálne procesy, ktoré sa snažia o to, aby to tak vyzeralo. Ak má človek nadmerný telesný tuk, môže sa vyvinúť stav nazývaný systémová inzulínová rezistencia. Inzulín je hormón vyžadovaný bunkami, aby prijímali glukózu na energiu. Tento stav je v korelácii s nadmernou telesnou hmotnosťou, pretože bunky sa môžu z inzulínu s vysokým obsahom tukov stať rezistentnými na inzulín. Tukové bunky odmietajú ukladanie kalórií, pretože dosiahli svoju kalorickú kapacitu. Namiesto uloženia v tukových bunkách sa do krvného obehu uvoľňuje glukóza, triglyceridy a cholesterol. Inzulín tiež pomáha pri budovaní svalov. Cvičenie na silový tréning môže zlepšiť citlivosť na inzulín, ku ktorej dochádza, keď telesné bunky potrebujú menej inzulínu na zníženie hladiny glukózy v krvi a zvýšenie ich príjmu živín.

Pochopenie inzulínu

Keď sa tuková váha cvičí na váhe, zdá sa, že ľahko získava svalovú hmotu, čo vyvoláva dojem, že premieňa sval na tuk. Tento účinok je spôsobený skutočnosťou, že ich inzulín-rezistentné bunky odmietajú kalorickú energiu, ale ich silový tréning spôsobuje svalovým bunkám zvýšenie príjmu živín. Preto energiu z tukových buniek využívajú svaly namiesto toho. Toto je efekt posunu kalórií, pretože vaše telo odoberá kalórie z buniek na budovanie svalov. U chudších ľudí s nízkym obsahom telesného tuku je to iné. Nebudú mať dostatok prebytočnej energie z tuku na to, aby sa dostali do svalových buniek. Tukové bunky majú menej uvoľnených kalórií. Pretože ľudia s nižšou hmotnosťou majú na začiatku menej tukov, nebudú mať energiu na presun do svalových buniek. Aj keď stále dokážu získať svalovú hmotu, výsledky sa neuvidia tak rýchlo, ako by sa dali pozorovať u tlustšieho človeka.

Sheldon's Somatoforms

Vaša schopnosť získať sval môže byť predisponovaná stavbou vášho tela. Dr. W.H. Sheldon razil termín somatotypy, aby opísal rôzne typy tiel podľa typu, veľkosti a zloženia tela. Existujú tri kategórie typov tela: ektomorf, endomorf a mezomorf. Endomorfy sú ľudia s väčším množstvom telesnej hmotnosti. Zvyčajne sú väčšie a môžu ľahko priberať na váhe. Pri endomorfoch môže silový tréning priniesť veľký zisk svalov, ale tento zisk sa môže rýchlo stratiť, ak sa tréning zastaví. Mesomorfy majú širšie plecia a úzke boky. Sú schopné udržiavať nízky telesný tuk a ľahko budovať chudé svaly. Ektomorfy považujeme za chudých ľudí. Sú štíhle v ráme a majú malý telesný tuk alebo svalovú hmotu. Podľa Dr. Sheldona sú ektomorfy skvelé pre aeróbnu aktivitu, ale ich nedostatok svalovej hmoty im sťažuje vytváranie objemnej svalovej hmoty. Podľa Sheldonových somatotypov získavajú väčšie osoby svalovú hmotu ľahšie ako chudší ľudia.

Sme všetci iní

Tuk alebo chudá, telo každého je iné. Niektorí môžu byť požehnaní genetikou a fyziologickou chémiou, aby boli schopní dosiahnuť svoju vysnívanú postavu, zatiaľ čo iní to možno budú musieť zápasiť. Na tieto faktory by sa malo hľadieť ako na odkaz namiesto na usmernenie pri budovaní svalov, pretože ide iba o biologické predispozície, ktoré sa nemusia vzťahovať na každého. Pochopenie tela je najlepším spôsobom, ako budovať svalovú hmotu, pretože viete, čo pre vaše individuálne telo funguje najlepšie.Komentáre:

 1. Estmund

  Váš nápad je vynikajúci

 2. Sakr

  Podľa môjho názoru nemáš pravdu. Môžem brániť svoju pozíciu. Napíš mi v PM.

 3. Ogier

  môžeš vzdychať!)))

 4. JoJojind

  veľmi vzácna frázaNapíšte správu